Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

GreenStep Barefoot blog

2024. 09. 21. 15:16:57

1. Mérjük le a lábunkat!

Azért szükséges megmérni a lábfej hosszát és szélességét, mert a cipők számozása már márkán belül, modellenként is eltérhet. Ezért úgy érdemes cipőt választani, hogy megmérjük a lábunkat, majd a mérési eredményeket összevetjük a cipőhöz tartozó mérettáblázattal. Így előfordulhat, hogy eltérő számozású cipők ugyanúgy jók ránk.

A legjobb, ha a nap végén mérjük, ugyanis az egész napos járás során a láb terül valamennyit.

Érdemes úgy mérni a lábat, ahogy a megvásárolandó lábbelit tervezzük hordani, tehát mezítláb, vékony, vagy vastag zokniban is megtehetjük ezt.

Ha lábujjterpesztőt is tervezünk hordani a cipőben, érdemes azt felvéve is lemérni a lábunkat.

Papírlapos mérési módszer:

Helyezzünk egy A4-es papírlapot kemény talajra. Figyeljünk, hogy a papír ne csúszkáljon. Lépjünk rá egy lábbal, nehezedjünk rá a testsúlyunkkal. Tartsuk mozdulatlanul a lábat. Lehetőleg kérjünk meg valakit, hogy végezze el a mérést, miközben a lábunkat mozdulatlanul tartjuk. Egy ceruzával rajzoljuk körbe szorosan a talpat, miközben az íróeszköz végig függőleges helyzetben marad. Ismételjük meg a mérést a másik lábon is, ugyanis a két lábfej között gyakran jelentős méretkülönbség van.

Mérés a fal segítségével (csak hossz mérésére):

Álljunk szorosan egy függőleges falnak háttal, a sarkunkkal a falnak támaszkodva. Jelöljük be a leghosszabb lábujjunk hegyét a földön egy ceruzával.

Mérjük le a lábat az első kép a) pontjában látható módon úgy, hogy a sarok középpontja és a leghosszabb lábujj (első vagy második) közötti távolságot jelöljük be egy függőleges vonallal. Ritkábban a b) ábrán látható mérést is alkalmazzák a gyártók, ebben az esetben egy egyenes vonallal kötik össze e két pontot.

A legtöbb gyártó és cipőbolt a cipő belső talphosszát (inner sole length) és szélességét adja meg.

A lábhosszhoz legalább 6 mm-t kell hozzáadni, hogy járás közben, ahogy a láb mozog, is elegendő hely legyen a cipőben. Ez elsőre soknak tűnhet, és szokatlan lehet a sok hely, főleg, ha azelőtt úgy választottunk cipőt, hogy épphogy a végéig ért a lábujjunk, vagy csak pár mm-t hagytunk rá. De a tapasztalatok azt mutatják, hogy néhány hét alatt a láb általában már igényli is a több helyet.

Ritkábban azt a lábhosszt (foot length) jelölik meg, amelyre ajánlják az adott méretet. Ebben az esetben a belső talphosszhoz már hozzáadnak 5-12 mm-t.

A szélességet általában a lábujjak mögötti puha talppárnánál szokás mérni. Legtöbbször a két szélső lábközépcsont lábujjak felőli végét („bütykök”) kötik össze egy vonallal, esetleg a lábfej hosszával merőlegesen húzott vonalat mérik le.

A szélességre elég néhány millimétert rászámolni. A talpbetét sokszor keskenyebb, mint maga a cipő, illetve némelyik anyag enged is annyit, hogy egy kicsit szélesebb lábnak is kényelmes legyen. Persze ez csak próbáláskor derül ki.

Fontos tudni, hogy sajnos nem létezik egységes mérési módszer sem a hossz, sem a szélesség megállapítására. Emiatt ajánlatos az adott gyártó saját mérési módszeréről informálódni. (lásd: mellékelt képek)

2024. 07. 26. 10:42:00

Az a legjobb, ha van lehetőségünk felpróbálni néhány mezítlábas cipőt. Ha erre nincs mód, akkor első cipő vásárlása esetén jó, ha olyan boltból vásároljuk meg, ahová vissza tudjuk küldeni, ha mégsem megfelelő a méret.

Az online cipővásárláshoz segítséget nyújt, ha megismerjük a lábunkat, így nagyobb eséllyel tudunk olyan cipőt választani, ami jó lesz ránk.

Ez a poszt csupán egy átfogó képet szeretne adni ezekről a lehetőségekről, később külön posztokban fogjuk bővebben kifejteni az egyes pontokat.

1. Mérjük le a lábunkat!

Két tényezőt kell itt figyelembe venni: a lábfej hosszát és a szélességet.

Az, hogy pontosan mennyi helyet kell ráhagyni a lábhosszra, függ természetesen a lábbeli típusától. Például egy téli bakancsot általában vastag zoknival hordunk és a bélés miatt kevesebb hely van benne, ezért annyival nagyobbat kell választani belőle. Ezzel szemben egy szandálban nem igényel annyi plusz helyet a láb.

A legtöbb gyártó feltünteti, hogy szélesebb vagy keskenyebb lábra ajánlják az adott modellt. Arra törekedjünk, hogy a láb a természetes pozícióiát fel tudja venni a cipőben.

A funkcionálisan jól működő lábfej a lábujjaknál keresztben a legszélesebb, így egy jó cipőnek is ezen a részen van a legszélesebb pontja.

2. Határozzuk meg a lábfejünk típusát!

Ahhoz, hogy a cipő jól illeszkedjen a lábformánkra, nemcsak a hosszt és a szélességet kell tudnunk, hanem meg kell határoznunk a lábunk alakját is.

Bár a legtöbb gyártó igyekszik univerzálisabb modelleket gyártani, amik minél több lábformára jók, azért sokkal kényelmesebb egy olyan cipő a lábnak, ami az ő formáját követi.

3. Határozzuk meg a lábunk volumenét!

Volumen alatt a láb függőleges térkitöltését értjük. Ebbe a lábfej minden pontja beletartozik, beleértve a rüsztöt, a boltozatot, a lábujjpárnákat és a lábujjakat. Ha bármely rész az átlagosnál magasabb, akkor nagy volumenű lábról beszélhetünk.

Ez azért fontos tényező, mert a legtöbb gyártó egy-egy fajta volumenre, de leggyakrabban a közepes volumenű lábra összpontosít. Így akinek nagy volumenű a lába, azt gyakran szorítják fölül a cipők. Kis volumenű lábbal pedig sokan azt tapasztalják, hogy csúszkál rajtuk a lábbeli.

+1 Egyéb jellemzők, sajátosságok figyelembevétele:

- Sarok szélessége: Fontos, hogy ne csússzon ki a sarkunk a cipőből járás közben.

- Bokacsont elhelyezkedése: Hosszútávon fájdalmas lehet, ha a cipő nyomja a bokacsontot.

- Bármilyen egészségügyi probléma vagy fájdalom esetén szakorvos felkeresését javasoljuk.

(kép forrása: https://www.footanklecentermaryland.com)

 

2024. 06. 14. 11:33:00

8. Tartja a lábat:

Ha egy cipő huzamosabb ideig rajtunk van, kulcsfontosságú, hogy tartsa a lábat, vele együtt mozogjon, és ne akadályozza a természetes mozgásban. Ha a cipő nem tartja megfelelően a lábat, a lábujjak automatikusan kapaszkodni kezdenek, hogy megakadályozzák a lábbeli elmozdulását, leesését, a sarkunk pedig erőteljesebben ér földet minden lépésnél. A kapaszkodó lábujjak és a sarok odacsapása miatt romlik az egyensúly, a lábboltozat gyengül, és megváltozik a természetes járásminta. Hosszútávon mindezek hozzájárulhatnak a kalapácsujj kialakulásához is.

A legtöbben nem egyedileg gyártott cipőket hordanak, ezért a legjobb, ha a lábbeli például pánttal, fűzővel igazítható a lábra, így a lábujjak kapaszkodása nélkül is stabilan illeszkedik a cipő.

Egy ide-oda csúszkáló cipőben nem tud rendesen mozogni a láb, ami az egész testünkre hatással van, hiszen a járásminta megváltozása sok más területet is befolyásol.

Egy érdekes cikk a Birkenstock papucsokról barefoot szemszögből, ha bővebben érdekel a téma: https://anyasreviews.com/why-birkenstocks-arent-long.../

(kép forrása: anyasreviews)

2024. 03. 29. 10:18:00

7. Rugalmas talpú:

Szalagok, ízületek és izmok teszik lehetővé, hogy a lábfejünk rugalmasan mozogjon, ezzel növelve a stabilitásunkat. A cipőnknek ezért ideális esetben a talpunkkal együtt kell gördülnie járás közben, így nem akadályozza a láb természetes mozgását.

A merev talpú cipők ezzel szemben megkötik a talp izmait, amik így elveszítik funkciójukat. A merev lábízületek és a gyenge izmok pedig sérülékenyebbé teszik a lábat, és csökkentik a stabilitást.

A barefoot cipők egyik legfontosabb tulajdonsága a rugalmasság, hiszen az egészséges láb mobilis és képes alkalmazkodni a környezethez. Rugalmas cipők választásával hosszútávon megőrizhetjük talpunk mozgékonyságát és erejét.

2024. 03. 12. 15:13:00

6. Boltozattámasztás nélküli talpú:

A lábboltozat a talp belső felén található, kulcsfontosságú szerepe van a stabil mozgásban, és egyénenként eltérő magasságú lehet. Ha azonban gyengék a lábboltozat izmai, akkor túlságosan alacsony, megsüllyedt lábboltozat a jellemző, amit lúdtalpnak (pes planus) nevezünk. Ha az izmok merevek, akkor túl magas, ívelt, kivájt láb (pes cavus) alakulhat ki.

A gyenge, vagy túl merev lábboltozat problémákkal járhat, ezért gyakori megoldási javaslat a speciális talpbetétek használata. Ezek alátámasztják a lábat, így az a kívánt pozícióba kerül. Rövidtávú, kényelmes megoldást kínálnak, és amíg a lábboltozat izmai nem épülnek fel, támogatják azokat, így csökkentve a már meglévő fájdalmat. Ezzel együtt azok az izmok, amelyeknek a támasztás a feladata lenne, csak még tovább gyengülnek. Emellett az izmok járás közben minden lépésnél feszülnek és engednek, a lábboltozat pedig ezáltal emelkedik és süllyed (kisimul). Ebben a természetes mozgásban a talpbetét akadályozza, hiszen folyamatosan egy emelt pozícióban tartja a lábat. Tehát a probléma okát nem szünteti meg, csupán tüneti kezelést kínál.

A boltozattámasztás elhagyása után a lábboltozat izmai megerősödnek, és ez hosszútávon egészségesebb lábat eredményez. Ezt a folyamatot speciális erősítő gyakorlatokkal támogathatjuk (hozzászólásban találsz linket ilyen tornához). Így ahelyett, hogy támogatnánk az izmokat, megerősítjük őket annak érdekében, hogy megfelelően működjenek.

Gyakorlatok a lábboltozat erősítéséhez: https://www.youtube.com/watch?v=BeVzIXzyWyE

(kép forrása: softstarshoes)

2024. 02. 21. 09:54:00

5. Vékony talpú:

Azért hordunk cipőt, hogy megvédjük lábfejünket a különböző környezeti behatásoktól.

Lábunk egyik fő funkciója a körülöttünk lévő világ érzékelése. Talpunk ugyanis tele van idegekkel, amelyek érzékelik a talajt a lábunk alatt, és információkat továbbítanak agyunknak a környezetről, így elkerülhetjük a sérüléseket. Cipő viselésével ezeket az idegeket is védjük.

A normál cipőkbe gyakran párnázott szivacsbetétet raknak, a talp pedig több cm vastag is lehet. Bár kényelmes, de ha a cipő talpa túl vastag, a kapcsolat a talp és a talaj között megszűnik. Hosszabb távon a talpi idegek szerepe csökken, és egy részük elhalhat.

A mezítlábas cipő vékony talpa védi a lábat, miközben a talajérzet megmarad, így növelve a stabilitást.

Ha korábban vastag talpú, párnázott cipőket hordtál, de szeretnéd kipróbálni a minimalista cipőket, akkor fontos, hogy fokozatosan szoktasd hozzá a lábadat a vékony talpú lábbelikhez. A párnázás miatt ugyanis a talpi zsírpárnára kevéssé lehetett szükség, így megfogyatkozhattak. Ha sokat jársz mezítláb, vagy egészen vékony talpú cipőben, akkor a talpi idegek rengeteg különböző textúrával érintkeznek, s idővel megvastagodik a talppárna is.

Ha még részletesebben olvasnátok a témában, ezeken a linkeken megtehetitek (angol nyelven):

https://solefreedom.ca/blogs/microdose-for-the-sole/feel

https://anyasreviews.com/why-i-dont-worry-about-cushion.../

(Kép forrása: groundies.com)

2024. 02. 07. 13:44:00

4. Lapos talpú:

Lapos alatt sarokemelés-mentes (zero drop) talpat értünk, melynek az orr-része sem emelkedik fel a talajról viselés közben. Ez azért fontos, mert a lábujjak csak akkor tudnak támaszkodni, ha leérnek a talajra. Az emelt sarok pedig természetellenes, megnehezíti a mozgást. A sarok és a lábujjak tehát ideális esetben egy magasságban vannak, így a láb természetes helyzetében marad.

A magassarkú cipő viselése hosszútávon egyértelműen nem kényelmes. Sokan ezért csak alkalmanként hordanak ilyen lábbelit, és a hétköznapokra kényelmesebb modelleket választanak. Meglepő tény, hogy a legtöbb hagyományos sport- és utcai cipőben is van sarokemelés, ami hatással van a lábunk egészségére.

A vádliizom a sarokemelés miatt megrövidül és jobban kiemelkedik. Az inak megfeszülnek, hogy alkalmazkodjanak ehhez a megváltozott állapothoz. A láb hosszútávon eldeformálódik, amit fájdalom kísérhet.

A sarokemelés miatt a testtartásunk is jelentősen megváltozik, hiszen a csípőnk előre billen, ezt kompenzálva pedig a gerincünk S alakban meggörbül. A térd ezáltal nagyobb terhelést kap. A módosult testtartás a mozgást is befolyásolja, és többek között hát- és térdfájdalmak kísérhetik.

2024. 01. 29. 11:28:00

3. Puha:

Amellett, hogy jó, ha a lábunk formáját követi a cipőnk felső része, az anyag puhasága sem elhanyagolható tényező, hiszen nem egy mozdulatlan tárgyhoz kell illeszkednie, hanem egy mozgó végtaghoz. Így mozgás közben sem nyom vagy szorít sehol.

A legtöbb ember nem egyedi készítésű cipőket hord, így az újonnan megvásárolt lábbeli általában nem passzol tökéletesen a lábfejünkre. Egy puha anyag azonban sokkal jobban tud idomulni a lábhoz, mint egy merev.

A keményebb cipők esetében több hét is kellhet ahhoz, hogy betörjük őket. Ezzel szemben egy láb alakú, puha anyagból készült cipő azonnal kényelmes érzetet nyújthat a lábnak, és nem befolyásolja annak természetes mozgását.

(Kép forrása: Anyasreviews, cipő: Mukishoes Woozle Play)

2024. 01. 23. 07:54:00

2. Könnyű:

A könnyű lábbeli igazi felszabadulás tud lenni a lábnak, hiszen szinte olyan, mintha nem lenne rajtunk cipő. Természetesebben és szabadabban mozoghatunk benne.

A kényelem mellett fontos szempont az egészség is, ugyanis egy könnyű cipő nem befolyásolja a láb természetes mozgását annyira, mint egy nehezebb darab. Előbbi kevésbé terheli meg az izmokat és az ízületeket, így hosszútávon kevésbé fárasztó a viselése.

A sportcipők sem véletlenül könnyűek, hiszen így hozzájárulnak a gyorsabb reakcióidőhöz és irányváltásokhoz. Az ízületeket sem terhelik annyira, így csökkentve akár a sérülések kockázatát.

Természetesen a cipő súlya függ attól, hogy mennyi és milyen típusú igénybevételnek van kitéve, például extrém terepviszonyok esetén ellenállóbb anyagokból készült darabra van szükség. Illetve az egyéni sajátosságok, preferenciák is meghatározóak.

(Kép forrása: ahinsashoes, cipő: Ahinsa Bindu 2 - Juta)

2024. 01. 15. 16:40:00

1. Alakja követi a láb formáját:

Sokkal megszokottabb az emberi szem számára egy vékony orrú cipő, hiszen ilyenekkel találkozunk a mindennapi életben. Azonban egy olyan lábbeliben, ami nem követi a lábunk természetes alakját, könnyen eldeformálódnak a lábujjak. Ha ez bekövetkezik, annak egészségügyi velejárói is vannak, és sokszor fájdalommal is járhat (pl. bütyök).

Első pillantásra az összes barefoot cipő nagyon szélesnek tűnhet (még a szélesebb hagyományos modellekhez képest is), de valójában a lábfej formáját követik. Ha egészséges lábat szeretnénk, akkor viszont éppen arra van szükség, hogy a cipő alakja kövesse a lábfej természetes ívét. Ha a lábujjak megfelelő mértékben szét tudnak terülni, akkor jobban tudnak mozogni, így stabilabbak leszünk járás közben, és a vérkeringésünk is jobb lesz.

A hagyományos cipők alakja sokszor olyan, mintha a középső (3-as) lábujjunk lenne a leghosszabb. Ez azonban nem így van, vagy az 1-es (nagylábujj), vagy a 2-es lábujjunk hosszabb, mint a többi (vagy ugyanolyan hosszú ez a két ujj).

(Kép forrása: softstarshoes)

2024. 01. 11. 09:21:00

1. Alakja követi a láb formáját

2. Könnyű

3. Puha

4. Lapos talpú

5. Vékony talpú

6. Rugalmas talpú

7. Boltozattámasztás nélküli talpú

8. Tartja a lábat

Miért jó, ha a cipőnk rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal?

A következő bejegyzéseinkben részletesebben is olvashattok róluk.

(Kép forrása: Vivobarefoot, cipő: Vivobarefoot Primus Lite III)

2024. 01. 10. 09:29:30

Ezek a cipők amellett, hogy a szükséges mértékben óvják a lábat a fizikai behatásoktól (hideg, éles tárgyak stb.), a lábunk egészségéért is sokat tesznek. Ennek érdekében a mezítlábas érzést imitálják kialakításuknak köszönhetően, így járulnak hozzá ahhoz, hogy a láb minden funkcióját elláthassa.

A kényelem és a funkcionalitás mellett a divatosságról sem kell lemondania annak, aki egy ilyen lábbelit szeretne hordani. Ugyanis rengeteg fazon, stílus elérhető különböző márkák kínálatából, így tényleg mindenki találhat neki tetsző darabot.

(Kép forrása: Anya's Reviews)

Keresés